Sort by

niamh has logged 268 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
Edit this entry  
30
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★½
Edit this entry  
29
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Snapper

The Snapper

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★½
Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Judy

Judy

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★
Edit this entry  
21
American Sniper

American Sniper

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Shrek

Shrek

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Logan

Logan

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wah-Wah

Wah-Wah

2005
×
Edit this entry  
27
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Daisies

Daisies

1966
×
★★★
Edit this entry  
11
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry