niamh has logged 81 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Best in Show

Best in Show

2000
×
Edit this entry  
12
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
Edit this entry  
07
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Brand New Testament

The Brand New Testament

2015
×
Edit this entry  
04
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Boyhood

Boyhood

2014
×
Read the review Edit this entry  
31
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Chariots of Fire

Chariots of Fire

1981
×
Read the review Edit this entry  
28
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
Edit this entry  
24
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wonder

Wonder

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Crashing

Crashing

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
Edit this entry  
08
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Elle

Elle

2016
×
Edit this entry  
01
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
Read the review Edit this entry  
01
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
29
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Animals

Animals

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
Edit this entry  
20
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
19
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
Edit this entry  
09
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Edit this entry  
05
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Pianist

The Pianist

2002
×
Edit this entry  
01
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
Edit this entry  
17
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Oprah with Meghan and Harry: A CBS Primetime Special

Oprah with Meghan and Harry: A CBS Primetime Special

2021
×
Edit this entry  
06
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
Edit this entry