Tarantinhoe has logged 369 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
Edit this entry  
20
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Waco

Waco

2018
×
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Read the review Edit this entry  
26
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★½
Edit this entry  
11
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
StageFright: Aquarius

StageFright: Aquarius

1987
×
★★★
Edit this entry  
08
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Edit this entry  
02
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Edit this entry  
01
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Guilty

The Guilty

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
27
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★½
Edit this entry