Lindsay Wilson has logged 97 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Remembrance

Remembrance

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
An Education

An Education

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The King and I

The King and I

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
I Walk the Line

I Walk the Line

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
Read the review Edit this entry  
11
An Education

An Education

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Five Came Back

Five Came Back

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Witch

The Witch

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dead Men Don't Wear Plaid

Dead Men Don't Wear Plaid

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Barbarella

Barbarella

1968
×
Read the review Edit this entry  
28
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Here Comes Mr. Jordan

Here Comes Mr. Jordan

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nora Prentiss

Nora Prentiss

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Americanization of Emily

The Americanization of Emily

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carousel

Carousel

1956
×
Read the review Edit this entry  
11
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
Read the review Edit this entry  
04
Jaws 3-D

Jaws 3-D

1983
×
Read the review Edit this entry  
04
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Victor/Victoria

Victor/Victoria

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Marlowe

Marlowe

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
How Sweet It Is!

How Sweet It Is!

1968
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Boys' Night Out

Boys' Night Out

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Christine

Christine

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Awakening

The Awakening

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Tank

Tank

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Courtship of Eddie's Father

The Courtship of Eddie's Father

1963
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Music Man

The Music Man

1962
×
★★★★
Read prior review Edit this entry