RSS feed for Linkorius

Linkorius has logged 104 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Frozen Fever

Frozen Fever

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★
Edit this entry  
13
The Brand New Testament

The Brand New Testament

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Fear City: A Family-Style Comedy

Fear City: A Family-Style Comedy

1994
×
★★★★
Edit this entry  
10
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
09
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
05
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★½
Edit this entry  
02
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Room

The Room

2003
×
Read prior review Edit this entry  
10
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★
Edit this entry  
23
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Abominable

Abominable

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★
Edit this entry  
02
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Edit this entry  
30
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★
Edit this entry  
29
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Edit this entry  
22
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★
Edit this entry  
22
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
21
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Suburban Gothic

Suburban Gothic

2014
×
★★½
Edit this entry  
18
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Death Spa

Death Spa

1988
×
★★
Edit this entry  
01
Penguin Highway

Penguin Highway

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Edit this entry  
10
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Edit this entry