RSS feed for J. N.
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Brick

Brick

2005
×
★★½
Edit this entry  
26
Spirits of the Dead

Spirits of the Dead

1968
×
★½
Edit this entry  
25
Shortbus

Shortbus

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★
Edit this entry  
25
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★½
Edit this entry  
24
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
The Quatermass Xperiment

The Quatermass Xperiment

1955
×
★★
Edit this entry  
23
Rodney King

Rodney King

2017
×
Edit this entry  
21
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Rent: Filmed Live on Broadway

Rent: Filmed Live on Broadway

2008
×
★★★
Edit this entry  
18
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★½
Edit this entry  
11
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Edit this entry  
11
Shadows

Shadows

1959
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★
Edit this entry  
10
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★★
Edit this entry  
04
What's the Worst That Could Happen?

What's the Worst That Could Happen?

2001
×
★½
Edit this entry  
28
The Abominable Snowman

The Abominable Snowman

1957
×
★★★
Edit this entry  
27
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★
Edit this entry  
27
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★½
Edit this entry  
27
Hotel Fear

Hotel Fear

1977
×
★★½
Edit this entry  
23
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Edit this entry  
21
Paradox

Paradox

2018
×
Edit this entry  
21
Pass Over

Pass Over

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
I Spy

I Spy

2002
×
★★½
Edit this entry  
14
Eine ganz heiße Nummer

Eine ganz heiße Nummer

2011
×
★★½
Edit this entry  
09
Brotherhood of the Wolf

Brotherhood of the Wolf

2001
×
★★★½
Edit this entry  
08
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★½
Edit this entry  
01
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Witch

The Witch

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★
Edit this entry  
28
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★
Edit this entry  
27
What a Way to Go!

What a Way to Go!

1964
×
★★★
Edit this entry  
21
Cat Ballou

Cat Ballou

1965
×
★★★½
Edit this entry  
20
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
Edit this entry  
20
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Mute

Mute

2018
×
Edit this entry  
18
The Valley of Gwangi

The Valley of Gwangi

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
INK

INK

2016
×
Edit this entry  
16
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Gender Troubles: The Butches

Gender Troubles: The Butches

2016
×
Edit this entry  
09
Closed Curtain

Closed Curtain

2013
×
★★½
Edit this entry  
08
A Good Day to Die Hard

A Good Day to Die Hard

2013
×
Edit this entry  
07
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★
Edit this entry  
07
Selma

Selma

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★½
Edit this entry  
06
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★½
Edit this entry