Sort by

linny has logged 203 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Religulous

Religulous

2008
×
Read the review Edit this entry  
30
Saved!

Saved!

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jonestown: Paradise Lost

Jonestown: Paradise Lost

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
In & Out

In & Out

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
All Dogs Go to Heaven

All Dogs Go to Heaven

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spot's Magical Christmas

Spot's Magical Christmas

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Friday

Friday

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
P2

P2

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In & Out

In & Out

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Brown Eyes

Big Brown Eyes

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Red River

Red River

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mr. Jealousy

Mr. Jealousy

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
King Cobra

King Cobra

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Was a Teenage Werebear

I Was a Teenage Werebear

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Loving

Loving

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry