Adam has logged 284 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Western

Western

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Salt of the Earth

The Salt of the Earth

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Edit this entry  
27
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Game

The Game

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Christmas Calendar

The Christmas Calendar

2017
×
Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Damsel

Damsel

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
02
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry