Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
This Is My Country

This Is My Country

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
07
A Short History of a Few Bad Things

A Short History of a Few Bad Things

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Fast & Feel Love

Fast & Feel Love

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Edit this entry  
09
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fyre

Fyre

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
No Exit

No Exit

2022
×
★★
Edit this entry  
30
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
20
José Rizal

José Rizal

1998
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Kingmaker

The Kingmaker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Cats

Cats

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Senior Year

Senior Year

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
How She Left Me

How She Left Me

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★½
Edit this entry  
23
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Malvarosa

Malvarosa

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple

Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blue

Blue

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jesus Is Dead

Jesus Is Dead

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Liway

Liway

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mary Is Happy, Mary Is Happy

Mary Is Happy, Mary Is Happy

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Tim's Vermeer

Tim's Vermeer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Kingmaker

The Kingmaker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
07
After Yang

After Yang

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry