Carson has logged 33 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Read the review Edit this entry  
27
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Climb

The Climb

2018
×
★★
Edit this entry  
27
Laps

Laps

2017
×
Edit this entry  
27
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ants in the Pantry

Ants in the Pantry

1936
×
★★★
Edit this entry  
27
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Land Beyond the Sunset

The Land Beyond the Sunset

1912
×
★★
Edit this entry  
26
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sydney White

Sydney White

2007
×
½
Edit this entry  
24
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★
Edit this entry  
24
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Robin Hood Daffy

Robin Hood Daffy

1958
×
★★★
Edit this entry  
16
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★½
Edit this entry  
16
Duck Dodgers in the 24½th Century

Duck Dodgers in the 24½th Century

1953
×
★★★★
Edit this entry  
15
Richard Pryor: Live in Concert

Richard Pryor: Live in Concert

1979
×
★★★½
Edit this entry  
15
Limelight

Limelight

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★
Edit this entry  
11
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rocko's Modern Life: Static Cling

Rocko's Modern Life: Static Cling

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★½
Edit this entry  
07
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Heart of Glass

Heart of Glass

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★½
Edit this entry  
01
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
½
Read the review Edit this entry