Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Men

Men

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Good Mourning

Good Mourning

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★
Read the review Edit this entry  
05
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Snowland

Snowland

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
Rent

Rent

2005
×
Read the review Edit this entry  
20
Rent

Rent

2005
×
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Tinder Swindler

The Tinder Swindler

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Home Team

Home Team

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tesla

Tesla

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Britney vs. Spears

Britney vs. Spears

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Fantasy

Fantasy

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry