Sort by

liron👻 has logged 86 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Britney vs. Spears

Britney vs. Spears

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Fantasy

Fantasy

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
Read the review Edit this entry  
10
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Shallows

The Shallows

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Read the review Edit this entry  
07
My Week With Marilyn

My Week With Marilyn

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sliding Doors

Sliding Doors

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Peaky Blinders: The True Story

Peaky Blinders: The True Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry