• Everything is Illuminated

    ★★★★

  • Walk the Line

  • Conversations with Other Women

    ★★★★½

  • Brokeback Mountain

    ★★★★★

  • Serenity

  • The Island

    ★★★★

  • Mr. & Mrs. Smith

  • Batman Begins

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

  • Sin City

  • Thank You for Smoking

  • Constantine

  • Brick

  • The Aviator

  • Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

  • Ocean's Twelve

  • Million Dollar Baby

  • Closer

    ★★★★★

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

  • Alexander

    ★★★

  • Finding Neverland

  • The Final Cut

  • Hotel Rwanda

  • I ♥ Huckabees

  • Crash

  • Vanity Fair

  • Collateral

    ★★★★½

  • The Bourne Supremacy

  • Wicker Park

  • Spider-Man 2

  • The Notebook

    ½

  • Napoleon Dynamite

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

  • Van Helsing

  • Troy

  • Mean Girls

  • Man on Fire

  • Shaun of the Dead

    ★★★★½

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • Secret Window

  • The Machinist

  • The Butterfly Effect

  • Super Size Me

  • Garden State

  • Big Fish

  • The Last Samurai

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

  • The Matrix Revolutions

  • Once Upon a Time in Mexico

  • Underworld

  • Love Actually

  • Intolerable Cruelty

  • Lost in Translation

    ★★★★★

  • Bad Boys II

  • Terminator 3: Rise of the Machines

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

  • The Italian Job

  • Finding Nemo

  • Dogville

  • The Matrix Reloaded

  • Down with Love

  • A Man Apart

  • The Recruit

  • Confessions of a Dangerous Mind

  • Catch Me If You Can

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

  • Gangs of New York

  • Solaris

  • Doctor Zhivago

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

  • 28 Days Later

  • In America

    ★★★★★