RSS feed for lisandra
  • Inside Llewyn Davis

    Inside Llewyn Davis

    ★★★★

    please don't shoot me in the outer sp-p-p-p-ace

  • American Son

    American Son

    ★★★★

    i've never cried this much what the fuck

  • Wounds

    Wounds

    ½

    hmmm... what the fuck?

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★

    a two hour long bad trip

    AND I LOVED IT

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★½

    i'm not the biggest fan of this genre (is it action??? thriller???) but john wick is a WHOLE OTHER LEVEL!!!!! keanu is really THAT bitch

  • The Edge of Democracy

    The Edge of Democracy

    ★★★★★

    Chorei quase do início ao fim. Petra tratou com uma delicadeza tão grande um assunto que me dá um nó no peito de raiva, mas ao ver esse doc o nó foi de angústia e de uma tristeza que nunca tinha sentido antes.

  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

    The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

    ★★★★★

    never thought there would be one, let alone THREE white men who never disappoint me

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

    she's the greatest. I'm in awe

  • Twixt

    Twixt

    i don't even remember when, how or why i watched this movie but i know i did

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★★★

    "Love has limits"
    "It should not"

    PERIODT [distressed]

  • Venom

    Venom

    ★★½

    two and a half stars because i laughed sometimes, riz ahmed and that guy from this is us that makes me cry everytime he's on a episode
    aside from that... meh

  • My Friend Dahmer

    My Friend Dahmer

    ★★★

    i kept telling my friend during the whole movie that the guy who plays dahmer was evan peters