RSS feed for Lise

Lise has logged 161 entries for films during 2009.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★
Edit this entry  
28
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Edit this entry  
16
Volver

Volver

2006
×
★★★
Edit this entry  
16
Sunshine Cleaning

Sunshine Cleaning

2008
×
★★★
Edit this entry  
14
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★½
Edit this entry  
11
The Union: The Business Behind Getting High

The Union: The Business Behind Getting High

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Amal

Amal

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★
Edit this entry  
04
Hope and a Little Sugar

Hope and a Little Sugar

2006
×
★★
Edit this entry  
02
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★
Edit this entry  
01
Up

Up

2009
×
★★★½
Edit this entry  
30
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★
Edit this entry  
29
Escape from Alcatraz

Escape from Alcatraz

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
P.S. I Love You

P.S. I Love You

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Ugly Truth

The Ugly Truth

2009
×
Edit this entry  
15
The Prisoner

The Prisoner

2009
×
★★★½
Edit this entry  
10
99 francs

99 francs

2007
×
★★½
Edit this entry  
10
Nanny McPhee

Nanny McPhee

2005
×
★★★
Edit this entry  
08
Lovers of the Arctic Circle

Lovers of the Arctic Circle

1998
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Bothersome Man

The Bothersome Man

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Omen

The Omen

1976
×
★★★
Edit this entry  
31
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★½
Edit this entry  
30
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
Edit this entry  
27
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Edit this entry  
25
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★½
Edit this entry  
24
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Edit this entry  
23
My Life in Ruins

My Life in Ruins

2009
×
½
Edit this entry  
23
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Best of Youth

The Best of Youth

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★½
Edit this entry  
07
O'Horten

O'Horten

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Aberdeen

Aberdeen

2000
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Brain That Wouldn't Die

The Brain That Wouldn't Die

1962
×
★★
Edit this entry  
29
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★★½
Edit this entry  
27
Show Me Love

Show Me Love

1998
×
★★★★
Edit this entry  
27
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★
Edit this entry  
19
Life During Wartime

Life During Wartime

2009
×
★★★★
Edit this entry  
19
High Life

High Life

2009
×
★★★
Edit this entry  
18
Slovenian Girl

Slovenian Girl

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★½
Edit this entry