Sort by

Lise has logged 217 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Great Journey

The Great Journey

2004
×
★★½
Edit this entry  
29
Ginger and Cinnamon

Ginger and Cinnamon

2003
×
★★★
Edit this entry  
29
El Bola

El Bola

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inch'Allah dimanche

Inch'Allah dimanche

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
Roads to Koktebel

Roads to Koktebel

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
Light of My Eyes

Light of My Eyes

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
21
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
2046

2046

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Summer Hours

Summer Hours

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Little Voice

Little Voice

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Goon

Goon

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Malcolm

Malcolm

1986
×
★★★½
Edit this entry  
07
Griff the Invisible

Griff the Invisible

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Flight

Flight

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Brave

Brave

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Critic

The Critic

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Super

Super

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Baader Meinhof Complex

The Baader Meinhof Complex

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Hallam Foe

Hallam Foe

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Raid

The Raid

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
McLintock!

McLintock!

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Whistleblower

The Whistleblower

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Secret of Nikola Tesla

The Secret of Nikola Tesla

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★
Edit this entry