Sort by

Lise has logged 240 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★½
Edit this entry  
27
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mud

Mud

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★
Edit this entry  
10
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★
Edit this entry  
10
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
08
What Maisie Knew

What Maisie Knew

2012
×
★★½
Edit this entry  
04
Calamari Union

Calamari Union

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
2 Guns

2 Guns

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
World War Z

World War Z

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Edwin Boyd: Citizen Gangster

Edwin Boyd: Citizen Gangster

2011
×
★★½
Edit this entry  
27
Take Care of Your Scarf, Tatiana

Take Care of Your Scarf, Tatiana

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Oblivion

Oblivion

2013
×
Read the review Edit this entry  
20
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Edit this entry  
17
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Noise

Noise

2007
×
★★★
Edit this entry  
09
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lore

Lore

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Game

The Game

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ron White: A Little Unprofessional

Ron White: A Little Unprofessional

2012
×
★★
Edit this entry  
28
Happily Ever After

Happily Ever After

2004
×
★★
Edit this entry  
25
A Hijacking

A Hijacking

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Boneyard

The Boneyard

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
Fido

Fido

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Edit this entry  
11
Rabid

Rabid

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry