Sort by

Lise has logged 172 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bagdad Cafe

Bagdad Cafe

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Kiss Me Kate

Kiss Me Kate

1953
×
★★
Edit this entry  
27
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★½
Edit this entry  
10
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Misfits

The Misfits

1961
×
Edit this entry  
23
For the Love of Movies: The Story of American Film Criticism

For the Love of Movies: The Story of American Film Criticism

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★
Edit this entry  
19
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Brother from Another Planet

The Brother from Another Planet

1984
×
★★★★
Edit this entry  
15
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
13
Beyond Outrage

Beyond Outrage

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
Anthony Jeselnik: Thoughts and Prayers

Anthony Jeselnik: Thoughts and Prayers

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★★½
Edit this entry  
12
Monte Carlo

Monte Carlo

1930
×
★★★
Edit this entry  
11
Not Suitable For Children

Not Suitable For Children

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
High Society

High Society

1956
×
★★★½
Edit this entry  
11
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★
Edit this entry  
10
The Central Park Five

The Central Park Five

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Paper Chase

The Paper Chase

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Two Lives

Two Lives

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
Mostly Martha

Mostly Martha

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
06
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★★
Edit this entry  
14
The Woman in the Fifth

The Woman in the Fifth

2011
×
★★
Edit this entry  
08
Manon of the Spring

Manon of the Spring

1986
×
Edit this entry  
06
Locke

Locke

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frequencies

Frequencies

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Jean de Florette

Jean de Florette

1986
×
★★★★
Edit this entry  
30
Death Wish

Death Wish

1974
×
Edit this entry  
29
Two in the Wave

Two in the Wave

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Who Is Harry Nilsson (And Why Is Everybody Talkin' About Him?)

Who Is Harry Nilsson (And Why Is Everybody Talkin' About Him?)

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
The Thing Called Love

The Thing Called Love

1993
×
★★★
Edit this entry  
27
Story of a Love Affair

Story of a Love Affair

1950
×
★★½
Edit this entry  
26
Never on Sunday

Never on Sunday

1960
×
★★★★
Edit this entry  
25
Suicide Kings

Suicide Kings

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Whispering Star

The Whispering Star

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Our Brand Is Crisis

Our Brand Is Crisis

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry