Sort by

Lise has logged 97 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
Read the review Edit this entry  
27
The Together Project

The Together Project

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Edit this entry  
21
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Sabrina

Sabrina

1995
×
★★★½
Edit this entry  
02
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★
Edit this entry  
19
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Man of Integrity

A Man of Integrity

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Wajib

Wajib

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Suleiman Mountain

Suleiman Mountain

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Workforce

Workforce

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
1982

1982

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Wet Season

Wet Season

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★
Edit this entry  
11
Adam

Adam

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
You Will Die at Twenty

You Will Die at Twenty

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Stories from the Chestnut Woods

Stories from the Chestnut Woods

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Giant Little Ones

Giant Little Ones

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
And the Birds Rained Down

And the Birds Rained Down

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Perfect Candidate

The Perfect Candidate

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Love Me Tender

Love Me Tender

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
La Belle Époque

La Belle Époque

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Mariam

Mariam

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Our Lady of the Nile

Our Lady of the Nile

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Color Out of Space

The Color Out of Space

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Spanish Prisoner

The Spanish Prisoner

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
01
Last Train from Gun Hill

Last Train from Gun Hill

1959
×
★★★
Edit this entry  
29
Daisies

Daisies

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
18
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry