Sort by

Lise has logged 132 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brian and Charles

Brian and Charles

2022
×
★★½
Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
10
Happening

Happening

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Belfast

Belfast

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Edit this entry  
07
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
Jagged

Jagged

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Do Not Hesitate

Do Not Hesitate

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★
Edit this entry  
31
Trilogy of Terror

Trilogy of Terror

1975
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
World War Z

World War Z

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Investigation

The Investigation

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Scenes with Beans

Scenes with Beans

1976
×
★★★
Edit this entry  
14
Editing

Editing

2021
×
★★
Edit this entry  
14
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Breathe

Breathe

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Cohen and Tate

Cohen and Tate

1988
×
★★½
Edit this entry  
30
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Desperate Hour

The Desperate Hour

2021
×
★★
Edit this entry  
28
A Fishy Business in Saint-Pierre et Miquelon

A Fishy Business in Saint-Pierre et Miquelon

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
The Perfect Victim

The Perfect Victim

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Maria Chapdelaine

Maria Chapdelaine

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Dream Horse

Dream Horse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Middle Man

The Middle Man

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Arthur Rambo

Arthur Rambo

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Julia

Julia

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
All My Puny Sorrows

All My Puny Sorrows

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
La Soga: Salvation

La Soga: Salvation

2021
×
★★
Edit this entry  
18
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Official Competition

Official Competition

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
The Gravedigger’s Wife

The Gravedigger’s Wife

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Costa Brava, Lebanon

Costa Brava, Lebanon

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★
Edit this entry