Sort by

✨ lish ✨ has logged 266 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Oath

The Oath

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bottom of the World

Bottom of the World

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Retake

Retake

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hackers

Hackers

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
My One and Only

My One and Only

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Try Seventeen

Try Seventeen

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
25
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Road to Christmas

Road to Christmas

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Christmas Inheritance

Christmas Inheritance

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Ladies in Black

Ladies in Black

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Word

The Last Word

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rosy

Rosy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Holiday Calendar

The Holiday Calendar

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Heyday of the Insensitive Bastards

The Heyday of the Insensitive Bastards

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
Dedication

Dedication

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Alex of Venice

Alex of Venice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Christmas in the Smokies

Christmas in the Smokies

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The Nutcracker

The Nutcracker

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Party

The Party

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
★★½
Edit this entry  
27
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Holiday in Handcuffs

Holiday in Handcuffs

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kapoor & Sons

Kapoor & Sons

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry