Sort by

jade has logged 125 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
School Life

School Life

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Athena

Athena

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Everybody Loves Jeanne

Everybody Loves Jeanne

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
Other People's Children

Other People's Children

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
China: The Uighur Tragedy

China: The Uighur Tragedy

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Five Devils

The Five Devils

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eloïse's Journey

Eloïse's Journey

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
You Can Live Forever

You Can Live Forever

2022
×
★★★★
Edit this entry  
30
Girls in Uniform

Girls in Uniform

1958
×
★★★
Edit this entry  
28
Josee, the Tiger and the Fish

Josee, the Tiger and the Fish

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Night of the 12th

The Night of the 12th

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Walk With Me

Walk With Me

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
En roue libre

En roue libre

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
After Yang

After Yang

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Little Big Women

Little Big Women

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kabhi Khushi Kabhie Gham

Kabhi Khushi Kabhie Gham

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Memory Box

Memory Box

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dil Dhadakne Do

Dil Dhadakne Do

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Test

The Test

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zindagi Na Milegi Dobara

Zindagi Na Milegi Dobara

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
F9

F9

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Reines, pour l'amour du rap

Reines, pour l'amour du rap

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
After Love

After Love

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gold for Dogs

Gold for Dogs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★
Edit this entry  
06
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Olga

Olga

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Blessed

The Blessed

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Cutting Edge

The Cutting Edge

1992
×
★★★
Edit this entry  
23
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Conversations with Friends

Conversations with Friends

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sisters

Sisters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★★
Edit this entry