• Cha Cha Real Smooth

    Cha Cha Real Smooth

    ★★★½

    very icky…but not too icky for me. Shithouse is a movie I saw at the right time, which depicted a kinda hopeless loser introvert who latches into the very first whiff of intimacy and spends the rest of the movie being foolish, desperate, drunk. not entirely un-relatable, it’s sensitivity and earnestness cut deep. indictments on raiff as a narcissistic pick-me who makes creates manic pixie dream girls to self congratulate and fulfil romantic fantasies are only half true. shithouse is…

  • The Gray Man

    The Gray Man

    ★★★★

    lighten up guys, it’s just another action movie. it’s kinda soft, sentimental, quippy, sexless, bloodless to a large degree. 

    BUT…there’s a scene at the end that made me so fucking happy because it felt the closest we could get from a movie like this to the kennedy VS krauser knife fight scene from resident evil 4 since like john woo’s mission impossible 2. and as the sunrise kicks in, it feels kinda like Old Snake Vs Liquid Ocelot, a good…

  • Top Gun

    Top Gun

    ★★★★★

    everyone is a philistine until that volleyball scene hits

  • Mission: Impossible II

    Mission: Impossible II

    ★★★★

    strange that i revisit this movie the most out of the whole franchise, it haunts me! each time I come back hoping to finally let the first hour click. it’s quite refreshing to see this villain express so much anguish. multiple times is his face pained, drenched in tears, screaming. one of the only villains in the series that feels like a physical match for hunt, who absolutely kicks ass in this movie btw. he gets so many fucking cool…

  • Thor: Love and Thunder

    Thor: Love and Thunder

    ★★★★

    the saddest part about this movie is that the discourse is more interesting than the movie itself. really, if no one gave a shit, i would give as much of a shit as I did with ant man 2, which was a refreshingly small scale, fun and innocent post-endgame effort. this movie falls unfortunately post-spiderman no way home, another entry that helped prove marvel keeps busting their load and leaving the other entries to survive miserably in the aftermath. but…

  • The Brown Bunny

    The Brown Bunny

    ★★★★★

    we don’t deserve this movie

  • Fallen Angels

    Fallen Angels

    ★★★★★

    joaqqquuiiinnnn😭😭😭😭😭

  • Hana & Alice

    Hana & Alice

    one of the most visually gorgeous movies I’ve ever seen. and yet the story just totally lost me. but man, does this look incredible.

  • The Devil's Own

    The Devil's Own

    ★★

    watched last year. forgot about it. cozy in a way.

  • Band of Outsiders

    Band of Outsiders

    ★½

    blows, sorry. noticed two scenes in here very similar to hal hartley flicks! i can see how the meandering boredom of godard’s rebels mutated into hartley’s soap opera theatre

  • Everybody Wants Some!!

    Everybody Wants Some!!

    ★★★★★

    i need finnegan in my life. this is linklater’s masterpiece! bro cinema, unpretentious, devoid of any real conflict, a breezy summer party. first time you watch this, the ending is abrupt. second time, the ending is perfect. do our characters embrace the beginning of the end? do they anticipate nothing but greatness? or do they just not give a fuck? the credits says “the cat in the refrigerator” is called Charlie, btw. best movie ever.

    my fav mid credits scene ever btw
    youtu.be/CumR-IV-rBo
    oldie (white boy edition)

  • Men

    Men

    [mike patton voice] are you seeing this shit? what year are we in? forgive me but Alex Garland you suck!