Sort by

Jerm has logged 31 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Perfection

The Perfection

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★½
Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
17
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
06
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Glass

Glass

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
High Life

High Life

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry