Sort by

littlepillow has logged 43 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nocturne

Nocturne

1980
×
½
Edit this entry  
29
Rejected

Rejected

2000
×
★★
Edit this entry  
28
SIDA

SIDA

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Batman

Batman

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Carne

Carne

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Batman: The Long Halloween, Part One

Batman: The Long Halloween, Part One

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★½
Edit this entry  
16
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bao

Bao

2018
×
★★
Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
12
One Year

One Year

2021
×
½
Edit this entry  
11
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Don't Hug Me I'm Scared

Don't Hug Me I'm Scared

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Sandman

The Sandman

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Brothers

Brothers

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mike's New Car

Mike's New Car

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
Crossbow

Crossbow

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Seasons of Loss

Seasons of Loss

2019
×
Edit this entry  
06
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★½
Edit this entry  
05
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2004
×
★★★½
Edit this entry  
05
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Vincent

Vincent

1982
×
★★★
Edit this entry  
03
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry