Andrew has logged 485 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Flesh for Frankenstein

Flesh for Frankenstein

1973
×
★★★½
Edit this entry  
31
RED

RED

2010
×
★★★
Edit this entry  
31
84 Charing Cross Road

84 Charing Cross Road

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1959
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Limehouse Golem

The Limehouse Golem

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Baby Love

Baby Love

1969
×
★★★★
Edit this entry  
29
Strip

Strip

1966
×
★★★★
Edit this entry  
29
Chelsea Bridge Boys

Chelsea Bridge Boys

1965
×
★★★
Edit this entry  
29
Pub

Pub

1962
×
★★★
Edit this entry  
29
London in the Raw

London in the Raw

1964
×
★★
Edit this entry  
28
Carousella

Carousella

1966
×
★★★★
Edit this entry  
28
Primitive London

Primitive London

1965
×
★★★½
Edit this entry  
27
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Ringer

The Ringer

1964
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Fellowship of the Frog

The Fellowship of the Frog

1959
×
★★★½
Edit this entry  
25
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Box Of Delights

The Box Of Delights

1984
×
★★★★
Edit this entry  
23
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
When Black Birds Fly

When Black Birds Fly

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Time to Kill

Time to Kill

2014
×
★★½
Edit this entry  
19
The Secret of Seagull Island

The Secret of Seagull Island

1985
×
★★★½
Edit this entry  
19
Innsmouth

Innsmouth

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
The Testimony of Randolph Carter

The Testimony of Randolph Carter

1988
×
★★½
Edit this entry  
17
The Girl Who Played with Fire

The Girl Who Played with Fire

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Last Starfighter

The Last Starfighter

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Osiris Child

The Osiris Child

2016
×
★½
Edit this entry  
15
Death Steps in the Dark

Death Steps in the Dark

1977
×
★★★½
Edit this entry  
15
Espionage in Tangiers

Espionage in Tangiers

1965
×
★★
Edit this entry  
14
The Silk Worm

The Silk Worm

1973
×
★★★
Edit this entry  
14
Assassination in Rome

Assassination in Rome

1965
×
★★★
Edit this entry  
13
Killer Without a Face

Killer Without a Face

1968
×
★★½
Edit this entry  
12
The Red Headed Corpse

The Red Headed Corpse

1972
×
★★½
Edit this entry  
12
The Embalmer

The Embalmer

1965
×
★★★
Edit this entry  
11
Hatchet for the Honeymoon

Hatchet for the Honeymoon

1970
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Beast in Heat

The Beast in Heat

1977
×
★½
Edit this entry  
10
The Mad Dog Killer

The Mad Dog Killer

1977
×
★★★½
Edit this entry  
10
Orders Signed in White

Orders Signed in White

1974
×
★★★
Edit this entry  
09
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Edit this entry  
09
Prostituzione

Prostituzione

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Five Women for the Killer

Five Women for the Killer

1974
×
★★★½
Edit this entry  
08
Fracture

Fracture

2007
×
★★★
Edit this entry  
08
Night Of The Seagulls

Night Of The Seagulls

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Ghost Galleon

The Ghost Galleon

1974
×
★★★
Edit this entry  
07
Daddy's Deadly Darling

Daddy's Deadly Darling

1973
×
★★★★
Edit this entry  
07
My Dear Killer

My Dear Killer

1972
×
★★★
Edit this entry