Sort by

Andrew has logged 161 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1920
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Student of Prague

The Student of Prague

1913
×
★★★
Edit this entry  
31
Dante's Inferno

Dante's Inferno

1911
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Island of Dr. Moreau

The Island of Dr. Moreau

1977
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Beast

The Beast

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★
Edit this entry  
30
Terror Firmer

Terror Firmer

1999
×
★★
Edit this entry  
30
Mother's Day

Mother's Day

2010
×
★★★
Edit this entry  
30
John Dies at the End

John Dies at the End

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
All the Boys Love Mandy Lane

All the Boys Love Mandy Lane

2006
×
★★★
Edit this entry  
30
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★
Edit this entry  
29
Wasting Away

Wasting Away

2007
×
★★★
Edit this entry  
29
Cockneys vs Zombies

Cockneys vs Zombies

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dead Heat

Dead Heat

1988
×
★★★½
Edit this entry  
29
Class of Nuke 'Em High

Class of Nuke 'Em High

1986
×
★½
Edit this entry  
29
Waxwork

Waxwork

1988
×
★★★
Edit this entry  
29
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Faces

Faces

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The White Reindeer

The White Reindeer

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Floating Clouds

Floating Clouds

1955
×
★★★★
Edit this entry  
26
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
26
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nashville

Nashville

1975
×
★★½
Edit this entry  
25
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★★★
Edit this entry  
25
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Shiver of the Vampires

The Shiver of the Vampires

1971
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Living Dead Girl

The Living Dead Girl

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Tunnel

The Tunnel

2011
×
★★
Edit this entry  
23
Bell from Hell

Bell from Hell

1973
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Matango

Matango

1963
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Terror

The Terror

1963
×
★★★
Edit this entry  
22
The Sadist

The Sadist

1963
×
★★★½
Edit this entry  
22
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Svengali

Svengali

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
22
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
★★★★
Edit this entry  
22
Audrey Rose

Audrey Rose

1977
×
Edit this entry  
21
Attack of the Killer Tomatoes!

Attack of the Killer Tomatoes!

1978
×
★★★
Edit this entry  
21
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Edit this entry