Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Fresh

Fresh

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
14
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Edit this entry  
05
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Prospect

Prospect

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Monday

Monday

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
We Have Always Lived in the Castle

We Have Always Lived in the Castle

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Endings, Beginnings

Endings, Beginnings

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
11
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
1917

1917

2019
×
★★★★★
Edit this entry