Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Annika

Annika

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Annika
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Annika’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Spider-Man 3

    Spider-Man 3 2007

    ★★★★ Watched by Annika 18 Dec 2021

    was this a great film? no. was the pipeline of “you want forgiveness? get religion.” to eddie brock asking god to kill peter parker incredible? yes. extra star for that alone

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home 2021

    ★★★★ Watched by Annika 19 Dec 2021

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    😪 not enough matt murdock

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage 2021

    ★★★ Watched by Annika 05 Oct 2021

    must a film be good? is it not enough to watch 90 minutes of a bisexual man and his alien boyfriend?

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings 2021

    ★★★★ Watched by Annika 15 Sep 2021

    marvel u do not need to have those two staple white guys in your poc led movies i promise

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi 2017

    ★★★ Rewatched by Annika 08 Sep 2021

    extra star for oscar isaac scratching bb-8 like a dog

  • Inside Llewyn Davis

    Inside Llewyn Davis 2013

    ★★★★½ Watched by Annika 07 Sep 2021

    thank you to oscar isaac playing guitar in that white shirt specifically

  • Rogue One: A Star Wars Story

    Rogue One: A Star Wars Story 2016

    ★★★★½ Rewatched by Annika 16 Aug 2021

    rogue one my beloved

  • Prospect

    Prospect 2018

    ★★½ Watched by Annika 12 Aug 2021

    i have no idea what happened in this movie or what it was about, but i do know that little gray streak in pedro’s hair is all i care about

  • Monday

    Monday 2020

    ★★★ Watched by Annika 16 Apr 2021

    didnt think i’d wanna marry sebastian stan more than i already did but then he did the lil grabby hands to get a hug :///

  • Endings, Beginnings

    Endings, Beginnings 2019

    ★★ Watched by Annika 10 Apr 2021

    not enough sebastian stan lbr

  • Friday the 13th

    Friday the 13th 2009

    ★★½ Watched by Annika 04 Nov 2020

    got an extra 1.5 stars bc jared padalecki looked too good

  • Train to Busan

    Train to Busan 2016

    ★★★★½ Watched by Annika 22 May 2019

    pain just pain

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.