RSS feed for Phil
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Mektoub, My Love: Canto Uno

Mektoub, My Love: Canto Uno

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dig!

Dig!

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1953
×
★★★½
Edit this entry  
09
Colossus: The Forbin Project

Colossus: The Forbin Project

1970
×
★★★½
Edit this entry  
09
Gunnm 3D Special

Gunnm 3D Special

2000
×
★★★
Edit this entry  
09
Battle Angel

Battle Angel

1993
×
★★★★
Edit this entry  
08
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hale County This Morning, This Evening

Hale County This Morning, This Evening

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
The Eyes of Orson Welles

The Eyes of Orson Welles

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Colette

Colette

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Brexit: The Uncivil War

Brexit: The Uncivil War

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
First Blood

First Blood

1982
×
★★★½
Edit this entry  
05
An Impossible Love

An Impossible Love

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Duck Butter

Duck Butter

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
After the Screaming Stops

After the Screaming Stops

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Pirates! In an Adventure with Scientists!

The Pirates! In an Adventure with Scientists!

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Young Victoria

The Young Victoria

2009
×
★★½
Edit this entry  
23
Watership Down

Watership Down

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★
Edit this entry  
23
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
★½
Edit this entry  
22
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★½
Edit this entry  
22
The Rewrite

The Rewrite

2014
×
★★
Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
★½
Edit this entry  
20
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Grump

The Grump

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Happy New Year, Colin Burstead

Happy New Year, Colin Burstead

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Edit this entry