• Amadeus

  • Ghostbusters

  • Gremlins

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

  • Return of the Jedi

  • Something Wicked This Way Comes

    ★★★½

  • Videodrome

  • The Thing

  • Blade Runner

    ★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • Time Bandits

    ★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

  • The Elephant Man

  • Airplane!

  • The Shining

  • The Empire Strikes Back

  • Life of Brian

  • Alien

    ★★★★

  • Apocalypse Now

  • Mad Max

  • The Deer Hunter

  • Halloween

  • Grease

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Annie Hall

  • Eraserhead

  • Rocky

  • Carrie

  • Barry Lyndon

  • Dog Day Afternoon

  • Jaws

  • Monty Python and the Holy Grail

  • Chinatown

  • The Exorcist

  • Once Upon a Time in the West

  • Night of the Living Dead

  • Rosemary's Baby

  • 2001: A Space Odyssey

  • The Graduate

  • The Good, the Bad and the Ugly

  • Muriel, or the Time of Return

    ★★★★

  • 8½

  • Night Tide

    ★★★½

  • Psycho

  • Breathless

  • North by Northwest

    ★★★★½

  • Vertigo

  • Paths of Glory

  • The Seventh Seal

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★★

  • All the World's Memory

    ★★★★

  • The Night of the Hunter

  • Rear Window

  • Statues Also Die

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

  • Sunset Boulevard

  • The Third Man

  • It's a Wonderful Life

  • Dead of Night

    ★★★★

  • Double Indemnity

  • Casablanca

  • Citizen Kane

  • The Wizard of Oz