• The Little Things

    The Little Things

    ★★½

    Weirdly dull. Damaged older cop tries to guide younger cop through an investigation of a serial killer. Much of the film seems to involve tedious scenes that want to appear more profound than they actually are (Washington’s character is called Deacon and there are two sequences where he drives past a giant crucifix on a hill... but no sense why the character notices it). With a tighter plot and direction this could have been a very good plot. The “reveals” at the end are systematically silly and spoil.

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★★★

    There’s not much in life more enjoyable than watching a film about a giant lizard fighting a giant ape. I thoroughly enjoyed this. The plot - which involves both a Vernesque journey to the Hollow Earth and the conspiratorial actions of a crazy biotech company - is insignificant next to the giant monsters hitting each other. The actors know what sort of movie they’re in and ham it up excellently. A delight.

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★★★

    Great improvement over the theatrical version. This cut ofJustice League fits far better tonally with Man of Steel and BvS. The characters of Flash and Cyborg are enhanced here. There are problems: there’s lots of terrible cgi, Martian Manhunter makes an unnecessary appearance (in the guise of Martha Kent at one point), the dialogue is wooden in places. At the end of the day, it’s a superhero movie that kept me engaged for for hours.

  • Synchronic

    Synchronic

    ★★★

    New Orleans paramedics encounter the effects of a designer drug called Synchronic that transports users into the past for seven minutes. Tonally bleak and unforgiving, the film staggers under the weight of some big themes: love, racism, mortality. It was only when I saw the credits that I saw it was a Benson and Moorhouse movie and then I had a better understanding of the film-makers’ intentions. Well worth watching but it left me feeling that what was a pretty deep story (the main character develops a terminal brain tumour, for instance) was only being superficially explored.

  • Greenland

    Greenland

    ★★½

    Gerald Butler and his family spend two hours of screen time trying to fly to Greenland to escape a nine-mile long piece of comet that’s going to hit Europe. Some of the scenes of chaos at the airfield as people struggle to escape are axiety-inducing but, overall the movie is average. There’s not enough comet action and there’s too much cliché: the separated parents, the diabetic kid who loses his insulin, a random person who provides information that will save they day, the ending straight out of Noah’s Ark.

  • Something Wicked This Way Comes

    Something Wicked This Way Comes

    ★★★½

    Disney does horror for kids in this 1983 adaptation of the Ray Bradbury novel. It has that same melancholic tone as “To Kill a Mockingbird”: a small American town and the secrets of its people seen through the eyes of children. Jonathan Pryce is extraordinarily good (as usual) as the sinister carnival leader, Mr Dark. The other actors are a little 1970s-TV wooden. The SFX let the film down somewhat.

  • Soul

    Soul

    ★★★

    Unusually flat for a Pixar movie. It seemed to me that the whole thing was rather subdued. For a movie based around music, it just didn’t hit the right notes. The supernatural/afterlife parts were creepy (and seem to be drawn from some conspiracy beliefs about holographic universes and soul harvesting) and the plot just a bit too messy. The ultimate message seemed to me to be to give up your passion because you’ll be happier being a regular, mundane person.…

  • Tenet

    Tenet

    ★★★½

    Cetainly exciting and very compelling. Very much a rollercoaster ride. It’s only after the film ends and you start thinking about the inconsistencies in the plot that it doesn’t seem as good as when you’re watching it. Very much James Bond meets time-travel. I’ll probably watch it again at some point to see if the film is better when you know what’s happening.

  • Fallen

    Fallen

    ★★★½

    It’s a shame that so many good ideas and strong actors are let down by such a flat production. Denzil Washington plays a working class police detective, John Hobbes (his character a aptly named because the movie plays with ideas of divine providence). Essentially, this is cosmic horror with the actual horror removed, replaced by a mundane thriller. Hobbes is targeted by an ancient demon/fallen angel able to jump bodies. I really like the premise and the broad outline of the story. It’s got a fantastic cast. Somehow it’s all just a bit dull. Worth watching, though.

  • Kajillionaire

    Kajillionaire

    ★★★★

    Another quirky classic directed by Miranda July. A family of grifters spend their existence stealing from people while living in office space in a bubble factory. Evan Rachel Wood and Gina Rodriguez are incredibly good in their roles as Old Dolio and Melanie. It’s delightfully engaging.

  • Venom

    Venom

    Dull. I really couldn’t care less about what happened to anyone in this movie. Venom works only as a Spider-man foe. Making him a “loser”-hero simply neuters the character. I only sat up when Woody Harrelson appeared for 60 seconds in a red wig.

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    I had to read the plot summary of the novel this film is based on to begin to understand what on Earth this was all about. Not even the Wikipedia plot summary gave me any clues about what happened. The first half is enjoyable but, as things become increasingly bizarre, it becomes a mess. When a naked old fat man follows a cartoon pig, I knew that the film had lost me.