• Dune

    ★★★

  • Free Guy

    ★★½

  • In the Heights

    ★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

    ★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Betrayed

    ★★★½

  • ariana grande: excuse me, i love you

  • The Last Blockbuster

    ★★★½

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★

  • Holidate

    ★★½

  • Derek DelGaudio's In & of Itself

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • On the Rocks

    ★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★½

  • Unpregnant

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Host

    ★★★½

  • Athlete A

  • The Half of It

    ★★★

  • Women in Blue

    ★★★★

  • My Octopus Teacher

    ★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • Tuscaloosa

    ★★½

  • The Crossing

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★½

  • Disclosure

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Zola

    ★★★½

  • The Painter and the Thief

    ★★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★★½

  • John Was Trying to Contact Aliens

  • Miss Americana

    ★★★

  • The Grudge

  • Bombshell

    ★★

  • Little Women

    ★★★★

  • The Booksellers

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★½

  • Jesus Is King

  • Jojo Rabbit

  • Knives Out

    ★★★

  • Hustlers

    ★★★

  • The Assistant

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Waves

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Fire Will Come

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Yesterday

    ★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Breakthrough

  • The Curse of La Llorona

    ★½

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★½

  • The Beach Bum

    ★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★

  • Isn't It Romantic

    ★★½

  • Just Don't Think I'll Scream

    ★★★★

  • Honeyland

    ★★★½