Sort by

𝔬𝔩𝖎𝔳𝖎𝔞 has logged 382 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
After We Collided

After We Collided

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
Read the review Edit this entry  
17
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
End of the Century

End of the Century

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Coming Soon

Coming Soon

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kids

Kids

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
Read the review Edit this entry  
14
Make Up

Make Up

2019
×
Read the review Edit this entry