RSS feed for Livy
  • Klaus

    Klaus

    ★★★★½

    a few wise words from this movie:
    - one act of goodwill leads to another -
    - a true selfless act always sparks another -

    This movie was just a beautiful, wonderful and funny 2D animation.
    With lots of emotions and aach character has its own story.

    It is worth a watch!

  • Whisper of the Heart

    Whisper of the Heart

    ★★★★

    I've watched this after a really shitty day. I don't know if it made me feel any better or just worse. What I do know is that this movie was an emotional rollercoaster (kinda). But I loved the fact that they were chasing their dreams and trying to figure out what they wanted to do with their lives.

  • The Darjeeling Limited

    The Darjeeling Limited

    I don't know what to think about it. I have mixed feelings about this one.
    That's why I can't give it a score...

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★½

    Normally I liked this movie very much. But now it felt like there was happening a lot, like to much. It felt really long, so I could'nt pay attention the whole time. Normally I'm very interested but now I was even bored for a certain moment. It is still a good movie, but maybe to long. (That's my oponion now, next year it could be different or not, we'll see 😅)

  • Blade Runner

    Blade Runner

    ★★★½

    Better late than never. I started watching it on the date it happened. I was to tired and kinda forget about it. Now i've watched it and it was beautiful.

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★½

    I think this is my favorite Harry Potter Movie.

    It was directed by Alfonso Cuarón. He is such a good director, I love him
    Also the fact that there's no sign of Voldemort, I liked. We see him enough.
    At least, Buckbeak was my favourite. He really added something to the movie (a big part) which connected the movie together.

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★★

    I remember that one of the first times, I saw this movie I was scared as hell. I don't like snakes and I sure as hell don't like spiders. The combination of it was terrifying. Now I'm not scared any more and I enjoy watching this movie.

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

    I FINALLY SAW IT!

    Quentin Tarantino did it again. He made another masterpiece.
    I enjoyed watching this, but it was sometimes hard for me to follow. I didn't understand a few things. Also the leap he made from the old westerns (success) to looking for movies/series in which the main character can play a role to support himself and his double was nice but also a bit sad. It's the hard reality. In Hollywood, can it be over in 1, 2, 3. One moment you are successful and everyone knows you, the next moment everyone has forgotten you and your career is over.

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★½

    Back at it again.

    It's crazy to see how young they were then and to see their acting. It isn't that good yet.

    BUT I still love Harry Potter. It is my youth!

  • Tunnel

    Tunnel

    ★★★★½

    This movie really hits me. It was an emotional rollercoaster. I mean the tension, the emotions. I felt it all.

    I must say it was a masterpiece. I mean that they can just make a 2-hour movie with only 3 main locations. The tunnel, the rescue post and the cars. The film didn't bore me for a second, I could just keep my attention on it.

    It's definitely worth it to watch it for yourself.

  • Magnolia

    Magnolia

    ★★★★

    ???

  • Female Prisoner Scorpion: Grudge Song

    Female Prisoner Scorpion: Grudge Song

    ★★★

    Every time I see a movie of "Female Prisoner Scorpion", I'm surprised at what the police are allowed to do. I just can't believe it!