Lianne has logged 235 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jexi

Jexi

2019
×
Edit this entry  
28
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Spider-Ham: Caught in a Ham

Spider-Ham: Caught in a Ham

2019
×
Edit this entry  
27
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Read the review Edit this entry  
23
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★½
Edit this entry  
23
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

2012
×
★★★
Edit this entry  
10
Free Hugs

Free Hugs

2011
×
Edit this entry  
09
Evil Demon Golfball from Hell!!!

Evil Demon Golfball from Hell!!!

1996
×
Edit this entry  
08
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Love

Love

2015
×
★★
Edit this entry  
05
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Daniel Sloss: X

Daniel Sloss: X

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Luce

Luce

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bullet in the Brain

Bullet in the Brain

2001
×
★★½
Edit this entry  
27
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
The Art of Racing in the Rain

The Art of Racing in the Rain

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Persona

Persona

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★½
Edit this entry  
24
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry