Sort by

el has logged 190 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Read the review Edit this entry  
30
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Woman Rebels

A Woman Rebels

1936
×
Read the review Edit this entry  
24
The Great Bank Robbery

The Great Bank Robbery

1969
×
Read the review Edit this entry  
24
Operation Petticoat

Operation Petticoat

1959
×
Read the review Edit this entry  
23
Thoroughly Modern Millie

Thoroughly Modern Millie

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Like Father

Like Father

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
mid90s

mid90s

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Nobody's Fool

Nobody's Fool

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Gemini

Gemini

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Oath

The Oath

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Darkest Minds

The Darkest Minds

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Night School

Night School

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Marvel Rising: Secret Warriors

Marvel Rising: Secret Warriors

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Goosebumps 2: Haunted Halloween

Goosebumps 2: Haunted Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Colette

Colette

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry