Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
lizardgf3000

lizardgf3000

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for lizardgf3000
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • lizardgf3000’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Lighthouse

    The Lighthouse 2019

    ★★★★★ Rewatched by lizardgf3000 08 Nov 2021

    every single time i’ve seen this movie has been a whole experience, like a genuinely great one. why is this my comfort movie 😭

  • The Climb

    The Climb 2019

    ★★★★½ Rewatched by lizardgf3000 09 Oct 2021

    ah i really love this movie

  • Shiva Baby

    Shiva Baby 2020

    ★★★½ Watched by lizardgf3000 29 Jul 2021

    fun!

  • Climax

    Climax 2018

    ★★★★½ Rewatched by lizardgf3000 22 Jul 2021

    the two times i’ve watched this have been with a complete stranger in the room it’s so uncomfortable why has my bf subjected me to that twice 😭😭♥️

  • Nocturama

    Nocturama 2016

    ★★★★ Watched by lizardgf3000 04 Jul 2021

    i remember watching this on the night of fourth of july in america felt like a 4d experience

  • Zola

    Zola 2020

    ★★★★ Watched by lizardgf3000 01 Jul 2021

    um how’d they slip this one past apple stefani is on her iphone the whole time

  • Curious George

    Curious George 2006

    ★★★★★ Rewatched by lizardgf3000 12 Jun 2021 1

    nah the animators put their all into that little monkey he is so cute i had tears down my face like the entire time just looking at him :’-))) cutest character ever hands down

  • Saint Maud

    Saint Maud 2019

    ★★★★½ Rewatched by lizardgf3000 25 May 2021

    does it pass the bechdel test if the man they’re talking about is god ?

  • Threads

    Threads 1984

    ★★★★ Watched by lizardgf3000 05 May 2021 1

    genuinely the most visceral and unsettling movie i’ve seen yet like god damn that imagery will never leave my brain. so haunting. never want to watch again

  • Underdog

    Underdog 2007

    ★★★ Watched by lizardgf3000 16 Apr 2021

    shout out providence

  • House

    House 1977

    ★★★★★ Rewatched by lizardgf3000 15 Apr 2021

    a stove is a stove

  • Sound of Metal

    Sound of Metal 2019

    ★★★★½ Watched by lizardgf3000 02 Apr 2021

    okay this actually scared me a lot i will be wearing earplugs to every show i go to post pandemic

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 19

Review Tags

73
  • by myself
  • made me cry
  • with friends
  • netflix
  • with will
  • prime video
  • movie theater
  • showcase
  • hulu
  • with carson
  • with hanatha
  • new fave
  • a lot
  • dunno how i feel about this one
  • with family
  • with michaela
  • road to endgame
  • hbo now
  • kodi
  • starz
  • youtube
  • dvd
  • with dad
  • with isaac
  • avon
  • fxnow
  • imax
  • redbox
  • show
  • streaming
  • hbo max
  • watched in class
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro