• Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049

    ★★½

    This film was kinda cool I loooovr the idea of the robot girlfriend that shit was so weird and I can see it happening.
    This film is also kinda like a modern day real life wall e with guns.
    Ryan gosling is beautiful as always with good acting and an amazing twist at the end that I was nooot expecting 
    Who is the child???

  • Léon: The Professional

    Léon: The Professional

    ★★★★

    Not sure what’s weirder, the slight sexual tension in the writing of the film between Leon and Matilda? or the fact that that plant was basically the main character? 
    The start part where everyone just fucking gets shot had me in silence, my film all the way “action action action” in the words of connor may 
    Granada at the end was cool

  • Blood Simple

    Blood Simple

    ½

    Can’t really remember this and I only saw it yesterday

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★

    This film is so real and down to earth, and deffo the most natural and realistic acting that I’ve ever seen. Every scene that is in this film is what a normal film would take out because it was boring and not exciting, and that’s why it’s so realistic
    I am not homeless I am houseless

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★

    I’m shocked I liked the Lord of the rings so much. Just remind me of a sheet of paper you’d get in primary school and you had to fill out an adventure. This battle was just so much better than the others it was so intense I was holding my breath so much.
    Sam you single handy saved everyone in the world and I am eternally grateful for you

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★½

    Personally didn’t think it was s as good as the first one but the battle was insane and I loved the trees they were so mad golem just makes it for me and also arragon

  • Tampopo

    Tampopo

    ★★½

    Actually really really liked this film so many good montages just want to finish it 
    I can now make a good ramen 😎

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★

    Didn’t think I would like this film so much but the actual journey is huge and a fun one to go on. Once you get past the idiotic ness of Frodo not dying when he should have multiple times. Can’t wait for the rest watching 2 straight after can’t wait for golem !!!!!!!

  • The Fifth Element

    The Fifth Element

    ★★★★½

    I’m surprised I’ve never watched this film before as it’s right up my street. The action and the monsters and the imagination is all there with a brilliant story line. Loved the purple air s stewardess outfits

  • The Birdcage

    The Birdcage

    ★★★★½

    This film is everything, the acting within the acting is just perfect such a funny story and possibly the best cast ever in a film, you just know they had so much fun filming this and it really shows

  • The Iron Giant

    The Iron Giant

    ★★★½

    Honestly child hood memories right here such s a sad heart warming story

  • The Texas Chain Saw Massacre

    The Texas Chain Saw Massacre

    ★★

    I dont mind this film but I don’t love this film. Will I get nightmares because of this film? Probably. The best part is when they pick up the hitch hiker at the start. Maybe too much screaming for someone who’s getting murdered