Sort by

Lizy has logged 100 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Louise

Louise

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Russell Howard: Lubricant

Russell Howard: Lubricant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sesame Street: Elmo Saves Christmas

Sesame Street: Elmo Saves Christmas

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Speed

Speed

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mickey's Magical Christmas: Snowed in at the House of Mouse

Mickey's Magical Christmas: Snowed in at the House of Mouse

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ellie and Abbie (and Ellie's Dead Aunt)

Ellie and Abbie (and Ellie's Dead Aunt)

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
M.F.A.

M.F.A.

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
Read the review Edit this entry  
29
The Intervention

The Intervention

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Charlie Brown: Blockhead's Revenge

Charlie Brown: Blockhead's Revenge

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Niagara

Niagara

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nine Perfect Strangers

Nine Perfect Strangers

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lake Placid

Lake Placid

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Mitten

The Mitten

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kate

Kate

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
American Woman

American Woman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Vivacious Lady

Vivacious Lady

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Annie

Annie

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Victor Fleming: Master Craftsman

Victor Fleming: Master Craftsman

2009
×
Read the review Edit this entry  
30
The Wonderful Wizard of Oz: 50 Years of Magic

The Wonderful Wizard of Oz: 50 Years of Magic

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Old

Old

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Persuasion

Persuasion

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dogma

Dogma

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry