L has logged 61 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
An Education

An Education

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Shut Up and Play the Hits

Shut Up and Play the Hits

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Girl Asleep

Girl Asleep

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Absolutely Fabulous: The Movie

Absolutely Fabulous: The Movie

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Electrick Children

Electrick Children

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I Saw the Light

I Saw the Light

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Miles Ahead

Miles Ahead

2015
×
Read the review Edit this entry  
16
Queen of the Desert

Queen of the Desert

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Race

Race

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Room

Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Teenage Kicks

Teenage Kicks

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The BFG

The BFG

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
13
A Good Wife

A Good Wife

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★½
Edit this entry  
28
Notes on Blindness

Notes on Blindness

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Once

Once

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★
Edit this entry  
05
The Daughter

The Daughter

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rififi

Rififi

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alice

Alice

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
All Roads Lead to Rome

All Roads Lead to Rome

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry