lizzie has logged 287 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Niagara

Niagara

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Sting

The Sting

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★½
Edit this entry  
06
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scarface

Scarface

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Laura

Laura

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Edit this entry  
25
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry