lizzy has logged 258 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
15
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★½
Edit this entry  
02
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Edit this entry  
17
Grumpy Old Men

Grumpy Old Men

1993
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
F9

F9

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
11
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Edit this entry  
10
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
10
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry