Nick has logged 148 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mass

Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mass

Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Chloé

Chloé

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ema

Ema

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frank

Frank

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nine

Nine

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Invisible Ray

The Invisible Ray

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ismael's Ghosts

Ismael's Ghosts

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Rock'n Roll

Rock'n Roll

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
From the Land of the Moon

From the Land of the Moon

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scared to Death

Scared to Death

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Pauline Alone

Pauline Alone

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry