RSS feed for Laura

Laura has logged 86 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Men & Chicken

Men & Chicken

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Into the Forest

Into the Forest

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Gift

The Gift

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
White Girl

White Girl

2016
×
★½
Edit this entry  
14
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★½
Edit this entry  
12
Miss Minoes

Miss Minoes

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Klem

Klem

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Life

Life

2017
×
★★
Edit this entry  
11
The Breaker Upperers

The Breaker Upperers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Dead Calm

Dead Calm

1989
×
★★★
Edit this entry  
10
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★
Edit this entry  
10
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Leaving Neverland

Leaving Neverland

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★
Edit this entry  
04
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
03
End Game

End Game

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
Lights Out

Lights Out

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★
Edit this entry  
24
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In Fear

In Fear

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Case 39

Case 39

2009
×
Edit this entry  
20
Clinical

Clinical

2017
×
Edit this entry  
19
Heroin(e)

Heroin(e)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★
Edit this entry  
19
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Hans Zimmer: Live in Prague

Hans Zimmer: Live in Prague

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★
Edit this entry  
17
Cool Kids Don't Cry

Cool Kids Don't Cry

2012
×
Edit this entry