Sort by

luke has logged 357 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Work

The Work

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★½
Edit this entry  
19
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Lion

Lion

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Landline

Landline

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Edit this entry  
17
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★½
Edit this entry  
16
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Come Swim

Come Swim

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry