Sort by

579 has logged 174 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Patlabor 2: The Movie

Patlabor 2: The Movie

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Patlabor: The Movie

Patlabor: The Movie

1989
×
★★★★
Edit this entry  
21
Patlabor: The Mobile Police

Patlabor: The Mobile Police

1988
×
★★★½
Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Numéro deux

Numéro deux

1975
×
Edit this entry  
11
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Devotion

Devotion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
From the Clouds to the Resistance

From the Clouds to the Resistance

1979
×
Edit this entry  
26
The Roundup

The Roundup

2022
×
Edit this entry  
21
British Sounds (See You at Mao)

British Sounds (See You at Mao)

1970
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hail, Sarajevo

Hail, Sarajevo

1993
×
Edit this entry  
19
Germany Year 90 Nine Zero

Germany Year 90 Nine Zero

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Vatican Tapes

The Vatican Tapes

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
Read the review Edit this entry  
31
Obsession

Obsession

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ju-on: The Curse 2

Ju-on: The Curse 2

2000
×
Read the review Edit this entry  
27
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Burning Days

Burning Days

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
K-On! The Movie

K-On! The Movie

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
K-On!!: Keikaku!

K-On!!: Keikaku!

2011
×
Edit this entry  
14
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★★½
Edit this entry  
12
Sleepaway Camp IV: The Survivor

Sleepaway Camp IV: The Survivor

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

1989
×
★★★
Edit this entry  
11
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
To the Devil a Daughter

To the Devil a Daughter

1976
×
★★½
Edit this entry  
10
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Metal Gear Solid: Legacy

Metal Gear Solid: Legacy

2015
×
Read the review Edit this entry  
09
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Edit this entry  
08
Mars One

Mars One

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Twenty Years Later

Twenty Years Later

1984
×
Edit this entry  
07
Carrie

Carrie

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★½
Edit this entry  
03
Smile

Smile

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Psycho

Psycho

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Munsters

The Munsters

2022
×
★★★★
Edit this entry  
01
Introduction

Introduction

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blonde

Blonde

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ju-on: The Curse

Ju-on: The Curse

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry