Sort by

Ethan ❄️ has logged 843 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
Read the review Edit this entry  
30
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
Read the review Edit this entry  
30
A Room in Town

A Room in Town

1982
×
Read the review Edit this entry  
30
While the City Sleeps

While the City Sleeps

1956
×
Read the review Edit this entry  
30
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
Read the review Edit this entry  
30
Pride

Pride

2014
×
Read other review Edit this entry  
29
1917

1917

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Amen.

Amen.

2002
×
Read the review Edit this entry  
29
The Front Page

The Front Page

1974
×
Read the review Edit this entry  
29
The Magician

The Magician

1958
×
Read the review Edit this entry  
28
What She Said: The Art of Pauline Kael

What She Said: The Art of Pauline Kael

2018
×
Edit this entry  
28
For the Love of Movies: The Story of American Film Criticism

For the Love of Movies: The Story of American Film Criticism

2009
×
Edit this entry  
27
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
In the Good Old Summertime

In the Good Old Summertime

1949
×
Read the review Edit this entry  
23
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read the review Edit this entry  
22
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
Read other review Edit this entry  
21
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
Read the review Edit this entry  
21
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Top Hat

Top Hat

1935
×
Read the review Edit this entry  
20
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
Read the review Edit this entry  
20
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hush

Hush

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
Read the review Edit this entry  
18
Climate of the Hunter

Climate of the Hunter

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
White Christmas

White Christmas

1954
×
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
Edit this entry  
17
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
Read the review Edit this entry  
17
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
Edit this entry  
17
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
Read the review Edit this entry  
16
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Prom

The Prom

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
Read the review Edit this entry  
15
Shithouse

Shithouse

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Black Bear

Black Bear

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
Read the review Edit this entry  
14
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
Edit this entry  
14
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
Edit this entry  
13
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
Read the review Edit this entry  
13
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
Read the review Edit this entry