Sort by

Oli has logged 352 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shrek

Shrek

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
People Just Do Nothing: Big in Japan

People Just Do Nothing: Big in Japan

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry