RSS feed for LoFiHorrorGuy
  • Scary Movie 3

    Scary Movie 3

    ★★½

    Scary Movie 3


    If you haven’t seen it since the theaters or first viewing, please watch it again. 


    2.9 Dirt Nastys out of 5 


    LFHG

  • While We're Young

    While We're Young

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    WHILE WERE YOUNG

    I think this is the only time I remember feeling so cringey about Adam Driver. Ben Stiller and Naomi Watts did great as usual. I loved the story, it was cute and quant at first drawing you into this older couple who are attracted to the approach to life of a couple 2 generations younger then them. Ultimately things changing further into the story you grow to see a darker side of people who are “chill, and…

  • Downstairs

    Downstairs

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    DOWNSTAIRS

    Not a bad shirt here by any means. Some of the hump scare stuff in the latter of this is pretty tacky but all in all it’s really fun. I enjoy the main characters very Ash Williams approach to things and some very Sam Raimi esque moments.  

    3.1 out of 5 whatttttt the F was that’s 


    LFHG

  • The Strange Thing About the Johnsons

    The Strange Thing About the Johnsons

    ★★★½

    THE STRANG THING SBOUT THE JOHNSONS


    MY SKIN IS CRAWLING. 


    3.9 out of 5 memoirs



    LFHG

  • Phantasm II

    Phantasm II

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    PHANTASM 2

    “God Redge, I love your head”

    The tall man is taller, the balls are more baller and the freaky gremlins are even smaller lol. Speaking of the gremlin things I love when Elizabeth says “grandma” to the one gremlin signifying it’s her Gma and that MF is UGLY!!! Lol.

    I love how at the beginning he lays down his guitar by the fireplace then you don’t see it for 3 shots, then it comes back again miraculously. Sick…

  • The Golden Glove

    The Golden Glove

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    THE GOLDEN GLOVE

    First off, there is way to much wiener in this movie. 

    Now that that is out of the way what a creepy gritty smutty rough portrayal of a serial killer. The grimy ness to this movie certainly had me think of Maniac right off the bat. Jonas Dassler portraying Fritz in this is goddamned unsettling! I LOVED the ending and seeing all the real life shit that this was based on. 

    Stand out Scene: The moment he…

  • Color Out of Space

    Color Out of Space

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    COLOR OUT OF SPACE

    Dude this movie was such a fuckin breath of fresh air. I really can’t say enough about this movie. I loved the story, effects, monsters, score, acting (from not JUST Cage), pacing, gore and even the CGI!!!! Weird. Really, I fuckin loved everything about this movie. When getting halfway through I really wondered if the end of the movie was gonna shit on the whole rest of this amazing story but actually I was perfectly fine…

  • Bliss

    Bliss

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    BLISS


    Whoa! Find out for yourself what this bad boy is all about. 


    2.9 out of 5 Thonged Booties



    LFHG

  • Honey Boy

    Honey Boy

    ★★½

    HONEY BOY

    Shia lebouf written story “roughly” based on events from his upbringing and it’s heartbreaking. I recommend this though I don’t have a ton to rant on about!

    2.9 out of 5 pies!!!

    LFHG

  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

    Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

    ★★

    DINT FUCK WITH CATS

    BE WARNED. EXTREME ANGER MAY OCCUR WHILE WATCHING THIS. 

    So this is a really hard one to review because of how fucked up all of the terrible animal abuse that takes place in it (though you don’t see it fully, your surely get the point) I was very deterred to watch it but all in all I was kind of glad I did because in life it is good to think of all the good people…

  • The Poughkeepsie Tapes

    The Poughkeepsie Tapes

    ★★

    THE POUGHKEEPSIE TAPES

    This was honestly too much a lot more times then it wasn’t. I like gore and creepy shit as much as the next horror hound but little kids far from does it for me. I didn’t like all the child kidnappings. Some creepy scenes and quite violent. I remember seeing a trailer in theatres for this and I’ve been dying to see it since. it just never came out. Now it’s on Amazon Prime lol. I’m glad I didn’t pay for it. Just one I wouldn’t wanna keep in my collection. 

    2.4 out of 5 vhs tapes

    LFHG!

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★

    THE LIGHTHOUSE

    I’m gonna have to watch this one again. For now I’ll give it a

    3.2 out of Ye 5 seabirds

    LFHG